Ny artikel om CR-F. Læs om de nye produkter

image_pdf

TEMA : SVIN

Ny artikel om CR. Foderservice. Læs om de nye produkter her.

Klik på linket nedenfor, for at åbne artiklen.

Nye produkter til det mobilblandede foder

Kunder hos CR Foderservice vil fremover have mulighed for at tilkøbe udvalgte tilskudsprodukter til brug ved blanding i de mobile blandeanlæg. Det gælder blandt andet Cabanin CSD der erstatter E-vitamin.

Hoved fokus hos CR Foderservice er naturligvis først og fremmest at holde bilerne booket og ude at blande foder. Med salget af tilskudsprodukter vil virksomheden blot sørge for også at have et udvalg af velafprøvede produkter, som landmanden kan vælge til i forbindelse med det melfoder som der blandes ude på bedriften. Foto: CR Foderservice

Af Camilla Bønløkke

Til sommer er det 10 år siden, at CR-Foderservice begyndte at køre ud til konventionelle svineproducenter med deres mobile blandeanlæg. Siden er der sket meget. Antallet af biler er oppe på ni, og siden 2018-2019 har konceptet også omfattet økologiske producenter.

Nu har virksomheden valgt at satse på yderligere et ben i forretningen, nemlig nøje udvalgte pakkevarer, der kan understøtte det melfoder, der blandes ude på den enkelte bedrift.

Et boost til dyrene

Siden begyndelsen af april har det derfor blandt andet været muligt at købe og få tilsat det dansk producerede, prisbillige og EU-patenterede E-vitamin antioxidant, Cabanin CSD. Foto: CR Foderservice

– Det er et naturprodukt, der ikke som sådan har direkte indvirkning på produktionen. Men det kan højne dyrets stresstærskel, og grisen bliver dermed mere robust, forklarer salgschef Steen Lindegaard-Aaen fra CR Foderservice, om det produkt, han betragter som et boost til dyrene i de perioder af året, hvor man typisk anbefaler et tilskud af ekstra E-vitamin.

Steen Lindegaard-Aaen peger blandt andet på perioderne, hvor det sidste korn i bunden af amerikanersiloerne bruges op, sommertiden med de høje temperaturer og risikoen for varmestress og ikke mindst ny korns effekten lige efter høst, hvor det vil være relevant at booste dyrene med et tilskud af antioxidanter og E-vitaminer.

Konkurrencedygtige priser

Ifølge salgschefen, har Cabanin CSD netop et højt indhold af polyfenoler i form af udvalgte elementer fra vindruer, solbær, citrusfrugter og søde kastanjer med særligt antioxidative effekter.

Disse polyfenoler kan være mere effektive antioxidanter end C- og E-vitamin. Desuden har polyfenolerne i Cabanin CSD også gode antimikrobielle og antiinflammatoriske egenskaber.

– Både Cabanin CSD og de andre produkter, vi tilbyder, giver rigtig god mening for vores eksisterende kunder. Vi kan sælge det til en fast og meget konkurrencedygtig pris, så vi sikrer landmanden de bedste produkter til den bedst mulige pris, fastslår salgschefen og tilføjer, at der naturligvis også er et Cabanin-produkt til økologerne.

Det er R2 Agro i Hedensted, som producerer det plantebaserede tilskud, der erstatter E-vitamin, og produktet er ifølge Steen Lindegaard-Aaen 25-30 procent billigere end lignende E-vitaminprodukter.

Understøtter hoved fokus

Beslutningen om at tage udvalgte pakkevarer ind i sortimentet er ifølge salgschefen en helt naturlig forlængelse af virksomhedens ydelser.

– Vores hoved fokus er naturligvis først og fremmest at holde bilerne booket og ude at blande foder af høj kvalitet til den rigtige pris. Med tiltaget med salg af tilskudsprodukter vil vi blot også sørge for at have et udvalg af velafprøvede produkter, som landmanden kan vælge til i forbindelse med det melfoder, vi blander på bedriften.

– Det vil være et udvalg af produkter af høj kvalitet, som kunderne kan have god gavn af i produktionen, uden at det fordyre blandingerne mere, end ved tilsætning af andre lignende produkter i markedet, forklarer Steen Lindegaard-Aaen.

CR Foderservice har valgt at satse på yderligere et ben i forretningen, nemlig nøje udvalgte pakkevarer der kan understøtte det melfoder, som blandes ude på den enkelte bedrift. Arkivfoto: Camilla Bønløkke

Nye lovkrav til sygestier til drægtige søer er trådt i kraft

Efter en overgangsperiode er det nu et krav for alle so holdere, at der som minimum skal være 2,5 procent sygesti pladser i forhold til antallet af løs gående drægtige søer i besætningen.

So holdere skal være opmærksomme på, at overgangsperioden fra 2011 til slutningen af 2020 om sygestier til løsgående drægtige søer er slut, og det dermed nu er et lovkrav for alle so holdere, at der som minimum skal være 2,5 procent sygestier i forhold til de løsgående drægtige søer, der er i besætningen. Det minder Seges Svineproduktion om på Svineproduktion.dk.

Seges Svineproduktions anbefalinger dog, at man har 3-5 procent sygesti-pladser, hvis drægtigheds stierne er indrettet med æde-/hvilebokse eller elektronisk so fodring. Hvis drægtighedsstalden er indrettet med gulvfodring eller vådfodring, hvor der er konkurrence om fodret, er anbefalingen 10 procent sygesti-pladser stierne eller i midten af drægtighedsstalden.

Ifølge Seges Svineproduktion, vil de senere på året gennemgå i en video, hvordan sygestierne indrettes, så søerne kommer sig bedst muligt. På Svineproduktion.dk kan man desuden finde vejledninger og regler for indretning af sygestier.

Overgangsperioden er slut, og siden års skiftet har lovkravet om, at der som minimum skal være 2,5 procent sygestier i forhold til de løsgående drægtige søer, der er i besætningen, været gældende. Arkivfoto: Camilla Bønløkke

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site is registered on wpml.org as a development site.